Inne strony warte obejrzenia:
kontenerowa oczyszczalnia Adwokat MilanówekZiemie na Ukrainie lewobrzeżnej już od 1654 roku podlegały zajmującemu się sprawami stosunków z innymi krajami Prikazowi Poselskiemu (resortowi spraw zagranicznych), a w 1663 roku podporządkowano je Prikazowi Małorosyjskiemu. Zmiana ta wskazywała wyraźnie, że tereny ukraińskie stanowią dla Moskwy „Małą Rosję”, czyli integralną część państwa rosyjskiego. Kozacy w wyniku samowoli starszyzny, wbrew prawu i tradycji stali się zależnymi chłopami. Trudne warunki życia na tak zwanej Ukrainie Słobodzkiej doprowadziły do poparcia przez Kozaków rosyjskiego powstania chłopskiego pod wodzą Stiepana Razina w latach 1667–1671. jednym z przywódców powstania i bliskich współpracowników Razina był pułkownik Iwan Dzikowski, który działał z powstańcami Fiodora Szadry przeciwko urzędnikom carskim.
Po abdykacji 16 września 1668 roku Jana Kazimierza i wstąpieniu na tron 19 czerwca 1669 roku Michała Korybuta Wiśniowieckiego Doroszenko ponownie związał się z Turcją. Został więc pozbawiony urzędu hetmana kozackiego, na jego miejsce mianowano Michajłę Chanenkę. Przeciwnikiem zdecydowanej polityki przeciwko Kozakom był Jan Sobieski, który zaproponował powrót do idei ugody hadziackiej, a więc za przekształcenie Rzeczypospolitej w unię trzech narodów. Warunki stawiane przez Doroszenkę, mającego poparcie sułtana, były dla Polski nie do przyjęcia. Doroszenko , lawirując między Rzecząpospolitą, Rosją i Turcją, spodziewał się, że pod sułtańskim protektoratem Kozacy będą mieli największą autonomię. Namawiając Sobieskiego do odzyskania przez Polskę Ukrainy lewobrzeżnej, dążył do zerwania rozejmu andruszowskiego. W lipcu 1671 roku Doroszenko otoczył Białą Cerkiew, należącą do najważniejszych polskich twierdz na Ukrainie. W sierpniu tego samego roku na Rzeczpospolitą uderzyli Tatarzy. Sobieski ponownie ich wyparł, zmuszając równocześnie Doroszenkę do odstąpienia spod murów Białej Cerkwi. Po tym zwycięstwie wojska hetmana Jana Sobieskiego opanowały całą Ukrainę prawobrzeżną.
W styczniu 1672 roku sułtan wypowiedział Polsce wojnę. 26 stycznia połączone siły kozacko-tatarsko-tureckie zdobyły Kamieniec Podolski, a Turcy zmusili Lwów do złożenia okupu. 18 października 1672 roku osłabiona konfliktami wewnętrznymi Rzeczpospolita zawarła z sułtanem pokój w Buczaczu. Do Turcji przeszły województwa: bracławskie, podolskie i kijowskie na Ukrainie prawobrzeżnej. Związany z Turcją Doroszenko otrzymał województwo bracławskie i południową część kijowskiego. Sułtanowi obiecano zapłacić kontrybucję. Sejm uznał ugodę w Buczaczu za haniebną i jej nie ratyfikował.
Copyright © 2007, Warto również odwiedzić: